Krzyż Wolności i Solidarności

Data utworzenia: 2021-06-11
Wszystkich odsłon: 24

11


Treść

             W piątek 11 czerwca w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności , działaczom opozycji antykomunistycznej w Stanie Wojennym i latach 80'. Wśród uhonorowanych był pierwszy przewodniczący tyskiego klubu Gazety Polskiej w Tychach Wojciech Jabłoński. Krzyż Wolności I Solidarności został przyznany Wojciechowi Jabłońskiemu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w lipcu 2020 roku, jednak uroczystość wręczenia, została przesunięta z powodu pandemii.

            Krzyże Wolności I Solidarności wręczał Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, który w krótkim przemówieniu przypomniał tło historyczne wydarzeń z roku 80', kiedy powstawała Solidarność na Śląsku i późniejszy bardziej dramatyczny okres po wprowadzeniu Stanu Wojennego.

W sierpniu 1980 r. powstała Solidarność. Bez ciężkich sierpniowych strajków tu, na Górnym Śląsku i w Zagłębiu, bez Jastrzębia, Bytomia, Dąbrowy Górniczej nie byłoby powstania Solidarności. Państwo przesądzili o zwycięstwie tego ruchu w sierpniu 1980 r. Później przez 16 miesięcy budowaliście wyspę wolności, budowaliście nadzieję, że można na lepsze zmienić Polskę, że można odrzucić wszystko to, co niósł system komunistyczny” powiedział Prezes IPN Jarosław Szarek.

            Wśród grona tyskich działaczy, którzy tworzyli na terenie Tychów i na Śląsku Solidarność, jest również uhonorowany dzisiaj Wojciech Jabłoński, który po wprowadzeniu Stanu Wojennego przeszedł do podziemia i prowadził wraz z innymi antykomunistyczną działalność. Trzeba w tym miejscu wspomnieć wszystkich tych z naszego środowiska , którzy na terenie Tychów walczyli z komunistycznym reżimem są to:

Andrzej Służalec, Kazimierz Biskupek, Roman Ptasiński, Tadeusz Smagacz, Franek Noras, Mirek Kańtor, Józef Lisiecki, Ignacy Stawarz, Śp. Władysław Szopa. Śp. Janusz Reidych, Śp. Jerzy Tacik, Śp. Dr Antonii Górka, Śp. Maria Jeziorna.

Tychy, podobnie jak Nowa Huta miały być w PRL miastem socjalizmu, a ich rola miała ograniczać się do tzw. „sypialni Katowic” . Miasto to było zatem bardzo trudnym obszarem do działalności anty-komunistycznej. Pomimo tego, znalazło się wielu, którzy podejmowali walkę z systemem komunistycznym. W okresie represji nie dało się złamać ludzi Solidarności. Pomimo represji i poważnych wyroków więzienia działała w Tychach podziemna Solidarność. Przeciwko jej ludziom zintensyfikowane działania prowadziła SB. W wielu przypadkach działacze Ci zostali zmuszeni do emigracji otrzymując paszport w jedną stronę w innych zastosowano karę wieloletniego więzienia. Nasze środowisko składa się z wielu takich ludzi, ludzi , którzy nigdy nie spoczęli na laurach w walce o wolną Polskę.

Klub Gazety Polskiej w Tychach

11

11

11